Tavlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Tavlama, bir malzemenin kontrollü koşullar altında ısıya maruz bırakılarak fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştiren bir işlemdir. Metalurjide daha iyi bilinmesine rağmen, yöntem çok çeşitli termoplastiklere de uygulanabilir. 3D baskıda tavlama, bitmiş baskıların özelliklerini geliştirebilir.

Tavlamada malzeme camsı geçiş sıcaklığı ile erime noktası arasında sıcaklığa maruz kalır. Termal stres oluşumunu önlemek için ısı çok kademeli olarak uygulanmalıdır. Hedef sıcaklığa ulaştığında, belirtilen tavlama programına göre sıcaklığı belirli bir süre boyunca korumanız gerekir.

Bu yüksek sıcaklık durumunda, malzeme moleküler düzeyde değişime uğrar. Malzemenin moleküler yapısı yeniden düzenlenerek daha “kristal” bir form elde edilir. Bu sadece atomlarının ve moleküllerinin daha düzenli hale geldiği ve üç boyutta da tekrar eden kalıplar aldığı anlamına gelir. Amorf olmaktan kristale geçiş, malzemenin sertliğini ve gücünü arttırır.

Tavlama sıcaklığında öngörülen bekletme süresi sona erdiğinde, sıcaklığın kademeli olarak düşürülmesi de aynı derecede önemlidir. Bu, kristal büyümesinin aşamasıdır ve daha büyük kristal tane boyutları yavaş soğutma ile elde edilebilir. Daha büyük kristal taneler, daha iyi mekanik özelliklerle ilişkilidir. Yavaş bir soğutma hızı, katıda ilave termal stresin oluşmasını da önler.

Tüm PLA çeşitleri tavlanamaz, tavlama işlemi için malzemenin uygun katkı maddelerine sahip olması gerekir. Makerment PLA Maker Plus ve PLA Pro bu katkı maddelerine sahiptir.

Tavlama (Isıl İşlem) Talimatları

3D yazdırılan parçanızdan maksimum güç elde edebilmek için fırınınızda 80 – 130°C sıcaklık aralığında yapılabilecek bir tavlama (ürün yazdırıldıktan sonra) prosedürünü öneririz.

En iyi sonuçlar için:

Fırını önceden ısıtın ve baskınızı oda sıcaklığındaki bir fırın tepsisine yerleştirin.
Üzerinde malzeme bulunan fırın tepsisini fırına yerleştirin. Tavlamanın tamamlanması için 30-60 dakika kadar bekleyin (ürünün fırının sıcaklığına tam olarak ulaşması için). Baskının mat/opak bir renk aldığını görebilirsiniz. Baskıyı çıkarmadan önce fırının oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin.

*Büzülme ve/veya bükülme meydana gelebilir. Büzülme/bükülme derecesi büyük ölçüde parça geometrisine bağlıdır. İhtiyacınız olan geometriye ulaşmak için birden fazla deneme yapmanız gerekebilir.

Tavlamadaki bir başka varyasyon, basılı parçanın ısıtılmış kumla kaplanmasıdır. Bu, tavlama sırasında meydana gelebilecek herhangi bir bükülme veya büzülmeyi kontrol etmeye veya azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bu prosedürün uygulanması ile darbe dayanımı daha güçlü ve sıcaklığa daha dayanıklı bir parçalar elde edebileceksiniz. 

599,90
599,90
599,90
599,90
599,90
599,90